Przejście na kolejny etap rozwoju zawodowego wiąże się z koniecznością wykształcenia nowych umiejętności i odnalezienia się w nowej sytuacji. Dlatego warto się na nie odpowiednio przygotować. Jeśli spodziewasz się znaczących zmian w pracy, pomyśl co możesz już teraz zrobić, aby przejść przez tę sytuację jak najlepiej.
1. Przeanalizuj swoją sytuację
Postaraj się skupić nad tym, jak było dotychczas. Zadaj sobie poniższe pytania:
Zadbaj o to, aby Twoje odpowiedzi były rozbudowane i szczegółowe.
2. Przemyśl swoje oczekiwania
Zastanów się nad tym, czego najbardziej Ci brakuje w zawodowym życiu.
3. Zbadaj możliwości
Na tym etapie odpowiedz sobie przede wszystkim na pytanie:
Jeśli odpowiadasz przecząco zastanów się, dlaczego tak jest. Pomyśl, co musiałoby się stać, aby Twoja wizja była bardziej prawdopodobna. Być może to kwestia obecnych okoliczności. W innym wypadku, jeżeli rzeczywiście chcesz zmienić swoją obecną pracę, postaraj się zdecydować na taką opcję, która jest w zakresie Twoich możliwości.
4. Określ swoje predyspozycje
Możliwe, że będziesz potrzebować dodatkowych szkoleń. Na tym etapie szczególnie cenne jest znalezienie coacha, który pomoże Ci sporządzić plan rozwoju własnych umiejętności i konsekwentnie go realizować.
5. Rozejrzyj się
Przeszukaj internet i inne pomocne źródła informacji. Podpytaj znajomych. Dowiedz się o:
• stanowiskach, które odpowiadają twoim umiejętnościom i zainteresowaniom
• realiach pracy – jakie zadania wykonuje się na tym stanowisku na co dzień?
• stawkach oferowanych za tę pracę
• możliwościach związanych z nowym stanowiskiem
Rozszerz swoją sieć kontaktów, aby dowiedzieć się jeszcze więcej. Od nowych osób możesz zdobyć również kontakty do ludzi, którzy są odpowiedzialni za procesy rekrutacyjne w firmach.
6. Obserwuj swoje działania
Na podstawie powyższych ćwiczeń zrób konkretny plan podejmowanych działań i sprawdzaj, jakie są ich rezultaty. Sporządź listę celów krótko- i długoterminowych. Określ je w czasie. Bądź na bieżąco, dostosowując swój plan do zmieniającej się sytuacji.
I zadbaj o siebie!
Zmiana statusu finansowego, poważna zmiana w miejscu pracy lub reorganizacja firmy i zmiana stanowiska pracy znajdują się w pierwszej połowie listy 44 najbardziej stresujących zdarzeń życiowych według Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a, psychiatrów oraz twórców jednej z koncepcji stresu. Istotne zmiany w życiu zawodowym, do których należy zwolnienie z pracy lub bezrobocie i przejście na emeryturę, są w pierwszej 10 najbardziej zagrażających zdrowiu sytuacji. Realizując wszystkie podjęte cele nie zapominaj więc o sobie. Odpowiednie wsparcie na drodze zmiany kariery zapewni Tobie profesjonalny coach, pomagając Ci określić Twoje predyspozycje, ustalić priorytety i podjąć wszystkie konieczne działania. W procesie coachingowym otrzymasz też informację zwrotną na temat efektywności tych działań.
Powodzenia!
Opublikowano