BLOG

Przemawianie publiczne - test kompetencji. Przetestuj i rozwijaj kompetencję dobrego prezentera oraz mówcy

Jeśli są na świecie rzeczy, których ludzie boją się najbardziej, to jedną z nich jest przemawianie publiczne.

Dlaczego przemawianie publiczne budzi lęk, a jednocześnie rozwijanie tej umiejętności jest tak ważne? 

Komunikowanie swoich idei i otwarte prezentowanie ich na forum publicznym jest niezbędnym elementem sukcesu w wielu dziedzinach życia. Bycie dobrym mówcą może pomóc Tobie w rozwoju kariery, firmy, motywowaniu innych ludzi, a nawet w życiu osobistym. 

Właśnie dlatego powstał ten artykuł. Jako prelegent, key-note speaker na konferencjach, panelista ważnych wydarzeń i osoba, oraz regularnie prowadzący webinary, chcę Tobie pomóc dzieląc się swoim doświadczeniem, żebyś mógł zacząć pracować nad swoim przemawianiem publicznym. 

Pamiętaj, że mało kto rodzi się doskonałym mówcą. Ale każdy może się nim stać! Moja historia to historia chłopaka, który się jąkał i czuł strach przed każdym “wyjściem przed tablicę lub na środek klasy”, a dzisiaj jest prelegentem i pomagam rozwijać kompetencję przemawiania publicznego liderom, dyrektorom i właścicielom firm. Niech będzie to dla Ciebie inspiracją. W artykule wyjaśnię Tobie, dlaczego warto przemawiać publicznie, od czego możesz zacząć i jakie narzędzia mogą Tobie w tym pomóc. Na samym końcu znajdziesz również link do testu, żebyś mógł ocenić swój poziom tej kompetencji obecnie. 

 

Dlaczego przemawianie publiczne jest WAŻNE? 

Umiejętność zjednywania sobie ludzi oraz doskonałe przemawianie publiczne to zdolności, które warto posiadać w biznesie. W miejscu pracy, a także poza nim siła przekonywania może zaprowadzić Cię daleko, a wszystko zaczyna się od doskonalenia umiejętności mówienia, komunikacji i prezentacji swoich idei, pomysłów, usług, produktów, siebie samego lub firmy. Opanowanie tego skutkuje wzrostem pewności siebie, zwiększeniem swojej wiarygodności jako autorytetu w jakiejś dziedzinie, a poza tym jest doskonałą formą motywowania innych ludzi i dzielenia się swoją wiedzą.

Prawda jest taka, że nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiał powiedzieć na forum jakieś bardzo ważne słowa. Dlatego warto przygotować się do tego wcześniej… Dowiedz się, jak zostać doskonałym mówcą i pokonać swoje obawy! 

Już teraz możesz wykonać test oceny swoich umiejętności tworzenia inspirujących prezentacji, przemawiania publicznego i porywania za sobą tłumów. 

 

Przede wszystkim… wyjdź z nory!

“Największym dobrem, jakie możesz wyświadczyć innemu człowiekowi, nie jest to, że podzielisz się z nim swoim bogactwem, ale że odsłonisz przed nim jego własne.”

~ Benjamin Disraeli

 

Słowa potrafią kogoś zainspirować, zmotywować, obdarzyć nową wiedzą. Niestety mogą też zadziałać w drugą stronę - zdegradować człowieka i skrzywdzić.

Dlatego działanie słów można porównać do windy. To Ty wybierasz, na którym piętrze chcesz się znaleźć, a także ludzie, do których przemawiasz. Możesz podnieść ich w górę - zmotywować, dodać energii, zainspirować lub opuścić w dół - zdemotywować, obniżyć poziom energii, psychicznie zablokować lub publicznie upokorzyć.

Przemawianie publiczne to bardzo ważna kompetencja i zachęcam Cię do podjęcia decyzji o jej rozwijaniu. Może to być również początek budowania Twojej pewności siebie - dzięki mówieniu, które wcześniej wywoływało u Ciebie strach, pokonujesz swój lęk, powiększasz strefę komfortu oraz rozwijasz nowe kompetencje. 

Każdy z nas ma niesamowity dostęp do bogactw tego świata i wszechświata. Niestety niektórzy mają blokadę przed korzystaniem z nich. Dzięki słowom możesz im pomóc pokonywać te obawy.

Jeśli wykonałeś już test, to podzielę się z Tobą czterema sprawdzonymi sposobami na “wychodzenie z nory” oraz rozwijanie tej ważnej kompetencji.. Nie każdy rodzi się doskonałym mówcą. Część z nas musi nauczyć się przemawiania i stale rozwijać tę kompetencję, podczas gdy inni po prostu wychodzą na scenę i mówią. Z pomocą przychodzą narzędzia, które pozwolą rozwijać tę umiejętność.

 

1. Nagrywaj siebie

Jednym z pierwszych narzędzi jest nagrywanie siebie. Wystarczy, że skorzystasz w tym celu z telefonu. Możesz zacząć od codziennego nagrywania 4, 5 zdań na dowolny temat. Następnie odsłuchasz nagrania, aby natychmiastowo otrzymać informację zwrotną z nagrania. Zauważysz, co trzeba udoskonalić - może szybkość przemawiania, tonację głosu, dykcję. Dodatkowo warto nagrywać siebie również w wersji video. W ten sposób, widząc samego siebie, będziesz mógł “wczuć się” w rolę odbiorcy i poczuć, jak Ty byś zareagował na jego miejscu.

2. Dołącz do Toastmasters International

Toastmasters International to kluby przemawiania, które skutecznie pozwolą Tobie rozwijać tę kompetencję. Dołączając do takiego miejsca, masz możliwość regularnego wychodzenia na scenę. W klubach poznajesz też inne osoby, które spotykają się z tym samym wyzwaniem i wspierająca dla wielu osób jest świadomość, że nie jesteś sam ze swoimi obawami, ale, że są także inni, którzy podobnie jak Ty odczuwają lęk przed przemawianiem publicznym. Toastmasters to po prostu praktyka - regularne ćwiczenia z czasem pozwolą Tobie pozbyć się strachu, a z każdym kolejnym przemówieniem będziesz czuł się swobodniej. 

3. Bierz inicjatywę w swoim otoczeniu

Kolejną możliwością jest branie inicjatywy w swoim otoczeniu, w którym pracujesz. Wymaga to oczywiście wyjścia ze swojej strefy komfortu, co nigdy nie jest przyjemne. Jednak warto! Podejmij się, jeśli masz taką możliwość, zadań, które są związane z przemawianiem publicznym. Może będzie to webinar, wewnętrzne szkolenie, konferencja. Ucz własne dzieci, przemawiaj do rodziców, na spotkaniach ze znajomymi. 

 4. Wykorzystaj media społecznościowe

Funkcjonujemy w niesamowitym czasie. Mamy dostęp do 7 miliardów odbiorców na całym świecie, a media społecznościowe tylko nam w tym pomagają. W każdej chwili możemy prowadzić transmisje, relacje, spotkania online. Jeśli posiadasz wiedzę w jakimś temacie, którą chciałbyś się podzielić - zacznij się nią po prostu dzielić. Nie musisz zaczynać od transmisji “na żywo”, ale spróbować na przykład nagrać film na YouTube, Facebook lub Instagram. Z czasem nabierania wprawy możesz zacząć przemawiać w czasie rzeczywistym. Nie tylko nauczysz się przemawiania publicznego, ale także staniesz się rozpoznawalną osobą w środowisku, na którym Ci zależy. 

 

JOJE™, czyli… dobrze się przygotuj

Nie wystarczy zacząć przemawiać publicznie, aby faktycznie robić to dobrze i profesjonalnie. Kluczowe jest przygotowanie się, żeby robić to możliwie jak najlepiej. Wyobraź sobie, że wchodzisz na scenę zupełnie bez przygotowania, tylko improwizując. Po przemowie otrzymujesz negatywny feedback i dochodzisz do wniosku, że nigdy więcej nie chcesz mówić do publiczności.

Można tego uniknąć! 

Z pomocą przychodzi moja autorska metoda JOJE. Tak jak jojo wprowadzone w ruch porusza się w górę i dół, tak podobnie działa komunikacja. Przemawiając, przekazujesz jakąś treść, ale otrzymujesz ją też z powrotem w postaci feedbacku. 

Czym dokładnie jest metoda JOJE™?

To krótkie narzędzie pomagające przygotować się do przemówienia, prezentacji, nagrania, prelekcji, wystąpienia publicznego. To akronim, tylko 4 litery, za którymi stoją następujące etapy każdej dobrej i prefesjonalnej prezentacji:

 

J - Ja -  “Kim ja jestem, żebym mógł przekazać coś wartościowego dla danej grupy odbiorców?”

Zanim zaczniesz robić przemówienie, pomyśl o tym, dlaczego to właśnie Ty masz wygłaszać mowę. Pomoże to Tobie w zbudowaniu autorytetu przed publicznością. Przypuśćmy, że masz sytuację, w której podjąłeś inicjatywę szkolenia dla pracowników. Ale dlaczego Ty, dlaczego akurat ten temat? Im więcej masz autorytetu w danym temacie, tym łatwiej przyciągniesz również uwagę uczestników do Twojego szkolenia lub tego o czym będziesz mówił. Tym samym zwrócisz ich uwagę tym, co będziesz mówił, jak i swoją osobą. 

O - Oni - “Kim są Oni? Jaki jest przedział wiekowy słuchaczy lub widzów? Jaka jest płeć? Jaki mają status materialny? Jakie mają wykształcenie? Wykonywany zawód? Stan cywilny? Znajomość danej tematyki? 

Zastanów się jakie wyzwania mają Twoi odbiorcy, jakie problemy oraz jakie czynniki nimi kierują. Kiedy przeanalizujesz, kim dokładnie są Oni, czyli w jakim są wieku, jakiej płci, czy są to ludzie bogaci, a może biedni, jakie mają cele i obawy, jakie emocje najczęściej nimi kierują - wtedy będziesz w stanie tak dopracować swój warsztat, by możliwie najbardziej zbliżyć się do ich potrzeb i wygłosić rewelacyjną przemowę. 

J - Jak - “Jak ja im mogę pomóc? Jakie są ich cele i aspiracje? Jakie mają obawy i problemy? Jakie mają potrzeby i nadzieje? Jak ja je mogę zaspokoić? 

Pomyśl o swojej przemowie jak o sposobie na rozwiązanie któregoś z wcześniej wspomnianych problemów odbiorców. W dalszej części artykułu dowiesz się szczegółowo, w jaki sposób można to robić.  

E - Efekt - “Jaki będzie efekt mojej prelekcji dla nich? Jaki ja będę miał efekt?” 

Pomyśl, co się stanie, gdy zrealizujesz przemówienie, czyli jaki efekt będą mieli odbiorcy. Może to być narzędzie, nowa wiedza, kompetencja. Dodatkowo pomyśl również o efekcie dla samego siebie. Późniejszy efekt potraktujesz jako jeden z elementów informacji zwrotnej. 

 

Nie byłoby jednak wspaniałych przemówień publicznych, gdyby nie pewne schematy i struktury, z których korzystają mówcy… Czytaj więc uważnie dalej! 

 

Struktura wypowiedzi - prosty sposób na skuteczną przemowę

Jak można zauważyć, niemalże każda historia zawiera pewną strukturę, która powoduje, że chcemy ją czytać/słuchać. Nie inaczej jest w przypadku przemówień publicznych. To właśnie struktura jest istotna, aby zachować spójność mowy, zaciekawić odbiorców i… zwyczajnie nie “zgubić” słów. 

Jaka jest najprostsza struktura? Jest to po prostu wstęp, rozwinięcie i zakończenie. 

 

  • Wstęp

Zaczynaj z impetem! Zawsze! To pierwsze wrażenie na odbiorcach jest najważniejsze. Masz 3 sekundy, aby przyciągnąć do siebie słuchaczy, lub przeciwnie - zniechęcić ich swoją osobą. Dlatego podczas przemowy ważny jest nie tylko temat, jaki poruszasz, ale także ubiór, uśmiech i pomysł, jak szybko przyciągnąć uwagę odbiorców. Jest to szczególnie istotne, jeśli występujesz na konferencji po kilku innych prelegentach, a ludzie na sali są już znużeni kolejnymi mowami. Na to również są sposoby. Zacznij przemowę pytaniem, ciekawą historią lub niecodziennym faktem. Zostań mistrzem rozpoczynania przemówień z impetem!

  • Rozwinięcie

Do rozwinięcia przemówienia może okazać się przydatne kolejne narzędzie, czyli 6H. Zostanie omówione w następnej części tekstu. 

  • Zakończenie

Jeśli nie masz pomysłu na zakończenie swojej wypowiedzi, wystarczy, że ją podsumujesz. Dokładnie tak - zakończ przemówienie poprzez wypunktowanie najważniejszych elementów Twojej przemowy. Możesz również zakończyć pytaniem, refleksją - w zależności od tego, kto jest Twoim słuchaczem i czy chciałby zostać pozostawiony z emocją, czy czymś bardziej “namacalnym”, jak nową kompetencją, wiedzą. 

 

6H - rewelacyjne narzędzie do przemówień publicznych

Narzędzie 6H poznałem kiedyś na jednej z międzynarodowych konferencji Toastmasters Larsa Sudmanna, który się nim podzielił. W jego pierwotnej wersji było to “5H’, jednak dodałem jeszcze jedno, uważając to za istotne - o czym za chwilę się przekonasz. Stosując się do 6H możesz być pewny, że Twoje przemówienie zrobi duże wrażenie na słuchaczach. Co oznaczają poszczególne “H”?

 

1H - Heavy Duty - Ważne Sprawy. Zawsze pamiętaj o przemawianiu na ważny temat. Oczywiście ważny dla odbiorców, do których kierujesz swoją mowę. Najlepsze przemówienia świata poruszają globalne problemy i pomagają w ich rozwiązaniu. 

2H - Heart - Serce. Przemawiaj do serca i wywołuj emocje. Istotę tego “H” oddaje cytat Maya Angelou: “Ludzie zapomną o tym, co powiedziałeś, ludzie zapomną o tym, czego dokonałeś, ale ludzie nigdy nie zapomną tego, jak dzięki tobie się czuli.”

3H - Head - Głowa. Przemawiaj także do głowy, czyli używaj faktów i danych. Jest to bardzo ważne w momencie, gdy Twoja publiczność jest większa, co oznacza, że można rozróżnić różne typy ludzi. Niektórzy będą preferowali emocje, a inni od mowy będą oczekiwać właśnie faktów, ponieważ przeważa u nich myślenie logiczne. 

4H - Hand - Ręka. Ta część 6H nawiązuje do wszystkiego, co jest namacalne, co można “chwycić”. Mogą to być przydatne narzędzia, którymi zdecydujesz się podzielisz z odbiorcami. Ich głównym celem powinno być rozwiązanie konkretnego problemu lub pomoc w lepszym, szybszym, efektywnym życiu. 

5H - History - Historia. Ludzie uwielbiają historie, dlatego wciąż czytamy książki czy oglądamy filmy. Często utożsamiamy się z bohaterami, śledzimy ich poczynania. Właśnie dlatego opowiadanie historii może wpłynąć na rewelacyjny odbiór Twojej wypowiedzi. Spróbuj rozpocząć przemówienie publiczne od słów “opowiem wam historię” - przekonasz się, jak w prosty sposób można przyciągnąć uwagę odbiorców. 

6H - Humor. Wracając do 2H - jeśli uda Ci się rozbawić publiczność, wywołując w ten sposób emocje, tym szybciej zostaniesz odebrany pozytywnie i lepiej zapamiętany, a Twoja przemowa do nich trafi. 

 

O narzędziu 6H, jak i strukturze pamiętaj za każdym razem, przygotowując się do przemówienia. Spowoduje to nie tylko, że Twoja mowa porwie tłumy, ale również zmniejszy Twój lęk, ponieważ będziesz wiedział co powiedzieć, jak dotrzeć do publiczności oraz unikniesz niepotrzebnych i stresujących improwizacji. 

 

Czy jesteś już gotowy przemawiać publicznie? Pamiętaj, że zawsze możesz rozwijać tę kompetencję z doświadczonym coachem i mentorem. Dlatego zapraszamy Cię do rozwijania tej kompetencji z nami. Jednak zanim zaczniesz, sprawdź swoje aktualne kompetencje z przemówień publicznych TUTAJ, a my się z Tobą skontaktujemy i pomożemy zostać najlepszym mówcą, byś mógł jeszcze bardziej rozwijać siebie, swój biznes i ludzi, do których będziesz przemawiać. 

Opublikowano